skola2

Tisk
PDF

RORÝSÍ ŠKOLA

Napsal uživatel Helena Žídková.

Rozhodli jsme se pomáhat rorýsům, zařazeným mezi ohrožené druhy ptáků, kteří se pravidelně vyskytovali nedaleko naší školy a zapojili jsme se do projektu „RORÝSÍ ŠKOLA“. Díky nedávnému zateplování okolních panelových domů totiž původní rorýsí hnízda téměř vymizela. V rámci projektu jsme na budově školy vyvěsili rorýsí budku pro dva páry a doufáme, že do ní rorýsi v květnu zahnízdí a my tak umožníme vznik nové rorýsí kolonie.

SEZNAMTE SE

Rorýsi jsou šedohnědí ptáci, ale proti obloze se jeví jako černí. Mají velmi dlouhá, srpovitě zahnutá štíhlá křídla a krátký, vidličnatý ocas. Nezkušený pozorovatel si je může splést s vlaštovkami. Naučit se tyto dva druhy rozeznat však není zase tak obtížné. Rorýs je o něco větší než vlaštovka, má delší, výrazně srpovitě zahnutá křídla, má kratší a mnohem méně vykrojený ocas. S rorýsy se setkáváme většinou jen ve městech, naopak vlaštovky potkáme spíše na vesnicích.

Rorýs je výborný letec. Nespatříme ho nikdy sedět, jeho drobné nožky jsou přizpůsobené pouze k zachycení na kolmé stěně, kam se může zavěsit. Téměř celý čas tráví ve vzduchu a  tomuto způsobu života je dokonale přizpůsoben. Jejich letové schopnosti jsou přímo obdivuhodné. Byly zjištěny případy, že rorýs neusedl po dobu 360 dnů. Za letu se páří a dokonce i spí, dokážou „vypnout“ jednu polovinu mozku.

 TĚŠÍME SE NA ZAČÁTEK KVĚTNA A JSME ZVĚDAVÍ, ZDA HNED TENTO ROK DO NAŠÍ BUDKY RORÝSI ZAHNÍZDÍ.

                                                    DRŽTE NÁM PALCE!                                                    

 http://www.rorysi.cz/rorysi/rorysiskoly/o-rorysovi.php

Tisk
PDF

Velká cena ZOO

Napsal uživatel Helena Žídková.

Velká cena ZOO

V ostravské zoologické zahradě proběhla tradiční vědomostní soutěž Velká cena ZOO, určená žákům 6. - 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Téma jarní soutěže bylo Korálové útesy.

Tyto oblasti poskytují prostředí tisícům druhů mořských živočichů, chrání pevninu před vlivy příbojových vln a řasy rostoucí na jejich povrchu jsou bohatým zdrojem organické hmoty a kyslíku. Tajemství života na korálových útesech bylo velkou výzvou pro žáky sedmých tříd, Jana Ambrože, Lukáše Weselého, Anetu Pachlopníkovou, Davida Fikáčka a Zuzanu Veškrnovou (náhradnice Veronika Vacková), kteří se na letošní soutěž přihlásili a velice svědomitě se na ni i připravovali. Nabyté znalosti všichni soutěžící zúročili v předposledním březnovém týdnu, kdy se v rámci I. kategorie utkali s dalšími 140 týmy základních škol a víceletých gymnázií.

Náš tým se v silné konkurenci v bodovém hodnocení umístil na 14. místě!

Všem soutěžícím děkujeme za vynaloženou energii a reprezentaci školy!

Tisk
PDF

McDonald's Cup - fotbal 2.-5.tříd

Napsal uživatel Ivan Hořčica.

 

Ve středu 12.4.2017 se na našem školním hřišti uskutečnilo školní kolo celorepublikového turnaje v kopané 2.-5.ročníků. Za docela nepříjemných povětrnostních podmínek se o vítězství utkalo 8 družstev po 7 či 8 fotbalistech či fotbalistek (zvláštní ocenění by si zasloužila třída 4.A, složená z 5 dívek a 3 chlapců). Turnaj byl nominační - nejlepší fotbalisté budou reprezentovat školu na okresním kole 19.4.2017. Zde jsou výsledky :

MLADŠÍ (2.-3.ročník): 1. 3.A     2.  3.B    3.  2.A    4.  2.B

STARŠÍ (4.-5.ročník): 1. 5.A     2.  4.B    3.  5.B    4.  4.A

Tisk
PDF

VELIKONOČNÍ JARMARK 11.4.2017

Napsal uživatel Ivan Hořčica.


01 02 03 04 05 06 09 07 08 10 11 12 13 14 15 16

HEZKÉ VELIKONOCE PŘEJE KOLEKTIV ŠKOLY 

Tisk
PDF

Matematický klokan 2017

Napsal uživatel Vladimíra Miavcová.

Jako každoročně se naše škola opět zúčastnila mezinárodní soutěže Matematický klokan, které se zúčastnilo 34 žáků II. stupně. V kategorii BENJAMÍN (6. a 7. ročník) si nejlépe vedl PETR KURAL ze 7.A a v kategorii KADET DOMINIK HUDEC z 9.A. Všem účastníkům byly předány účastnické listy a držíme palce v dalších soutěžích.

Tisk
PDF

Výsledky okresních kol

Napsal uživatel Helena Žídková.

V únoru jsme si v okresních kolech soutěží „SAPERE“ a „Tuta Via Vitae“ porovnávali úroveň znalostí s ostatními soutěžními týmy základních škol a víceletých gymnázií. V těžké konkurenci jsme obstáli.

V  „SAPERE-vědět jak žít“ vybojoval náš soutěžní tým

Krištofová, Fikáček, Pachlopníková             2. MÍSTO.

Také v  soutěži „TUTA via VITAE“ jsme obsadili s družstvem

Rolný, Martiška, Hudec                                   2. MÍSTO.

Všem žákům, kteří se podíleli na tomto úspěchu, děkujeme za reprezentaci školy. Do krajských kol však postupují pouze vítězové, takže držet palce našim týmům budeme až v dalším ročníku soutěží.

Na web_skoly_male

sablony

Náhodný obrázek

Kdo je on-line

Právě připojeni - hostů: 126 

Motto: Spoluvytvářet svobodnou osobnost, schopnou přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí.

Polaroid

Nezapomeň popřát

Dnes má svátek: Luboš
Zítra má svátek: Martina
Pozítří má svátek: Drahomíra

Poznámka

Zde mohou být různá upozornění na nadcházející akce atp.