skola2

Tisk
PDF

RORÝSÍ ŠKOLA

Napsal uživatel Helena Žídková.

Rozhodli jsme se pomáhat rorýsům, zařazeným mezi ohrožené druhy ptáků, kteří se pravidelně vyskytovali nedaleko naší školy a zapojili jsme se do projektu „RORÝSÍ ŠKOLA“. Díky nedávnému zateplování okolních panelových domů totiž původní rorýsí hnízda téměř vymizela. V rámci projektu jsme na budově školy vyvěsili rorýsí budku pro dva páry a doufáme, že do ní rorýsi v květnu zahnízdí a my tak umožníme vznik nové rorýsí kolonie.

SEZNAMTE SE

Rorýsi jsou šedohnědí ptáci, ale proti obloze se jeví jako černí. Mají velmi dlouhá, srpovitě zahnutá štíhlá křídla a krátký, vidličnatý ocas. Nezkušený pozorovatel si je může splést s vlaštovkami. Naučit se tyto dva druhy rozeznat však není zase tak obtížné. Rorýs je o něco větší než vlaštovka, má delší, výrazně srpovitě zahnutá křídla, má kratší a mnohem méně vykrojený ocas. S rorýsy se setkáváme většinou jen ve městech, naopak vlaštovky potkáme spíše na vesnicích.

Rorýs je výborný letec. Nespatříme ho nikdy sedět, jeho drobné nožky jsou přizpůsobené pouze k zachycení na kolmé stěně, kam se může zavěsit. Téměř celý čas tráví ve vzduchu a  tomuto způsobu života je dokonale přizpůsoben. Jejich letové schopnosti jsou přímo obdivuhodné. Byly zjištěny případy, že rorýs neusedl po dobu 360 dnů. Za letu se páří a dokonce i spí, dokážou „vypnout“ jednu polovinu mozku.

 TĚŠÍME SE NA ZAČÁTEK KVĚTNA A JSME ZVĚDAVÍ, ZDA HNED TENTO ROK DO NAŠÍ BUDKY RORÝSI ZAHNÍZDÍ.

                                                    DRŽTE NÁM PALCE!                                                    

 http://www.rorysi.cz/rorysi/rorysiskoly/o-rorysovi.php

Na web_skoly_male

sablony

Náhodný obrázek

Kdo je on-line

Právě připojeni - hostů: 174 

Motto: Spoluvytvářet svobodnou osobnost, schopnou přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí.

Polaroid

Nezapomeň popřát

Dnes má svátek: Markéta
Zítra má svátek: Karolína
Pozítří má svátek: Jindřich

Poznámka

Zde mohou být různá upozornění na nadcházející akce atp.