ŠKOLA V PŘÍRODĚ 24.3.-7.4.2020 - změna v doplatku

Napsal uživatel Ivan Hořčica.

Naše škola požádala o poskytnutí dotace na ŠVP pro žáky 1.stupně, to je pro 130 žáků. Žádali jsme o poskytnutí maximální možnou výši dotace na 1 žáka,tj. 6000 Kč na celý pobyt. Stejně jako ostatním školám, i naší škole, byla fondem pro děti ohrožené znečištěným ovzduším poskytnuta dotace ve výši ¾ požadované částky ( tj. celkem 585 000Kč). Na základě výběrového řízení bylo vybráno středisko s nejnižší cenou – tj. 5800Kč na žáka. Proto jsme nuceni zbývající finanční prostředky vybrat od rodičů. Vyúčtování bude provedeno po absolvování pobytu.

Cena za 14-denní pobyt tedy bude 1800 Kč a ne 1200 Kč.

Školní kolo recitační soutěže

Napsal uživatel Jana Veselá.

"Jako má meloun uvnitř sladkou dužinu

má český národ uměleckou družinu

Kdo stojí venku, i když mráz tam zebe?

Koho to nevzali mezi sebe?

Smích padá z oken do noci jak mana

na tenký zimníček Járy Cimrmana"

(Zdeněk Svěrák, Nepozvaný; Kabinet smíchu. Almanach literárního humoru)

Nejenom smích, ale i dobrá nálada a výborný přednes žáků doprovázel ve čtvrtek 9. ledna 2020 letošní školní kolo recitační soutěže.

V kategorii žáků 6. a 7. ročníku zaujala svým přednesem básně nejen vítězná Nela Gregušová (7. A), ale i další soutěžící, z nichž na ocenění nejvyšší dosáhly tyto žákyně:

Sára Chrenščová (6. B) - 2. místo

Nikol Kotlářová a Lucie Borková (7. A) - 3. místo.

Vítězkou kategorie žáků 8. a 9. ročníku se stala žákyně 8. A třídy Veronika Chamrádová, která svým osobitým básnickým projevem zaujala jak odbornou porotu (Mgr. Petr Opletal, Mgr. Nela Kabelková, Mgr. Jana Veselá), tak i ostatní soutěžící... a určitě by tento její výkon svým potleskem ocenil třeba i... slavný Chitussi!

"Chitussi, i ty tu jsi?

A ten s pentlí u krku?

To je Joža Úprků..."

Druhé místo s básní K. J. Erbena obsadila dvojice Niky a Niky (Hrabcová, Vevjorková) z 8. A a na 3. místě se s  Červeným květem Petra Bezruče umístila Kateřina Holešová z 9. A třídy.

Poděkování odborné komise patří nejen všem soutěžícím, ale také vyučujícím, kteří své žáky k soutěži připravovali.

Soutěž Finanční gramotnost

Napsal uživatel Vladimíra Miavcová.

Žáci II. stupně se v prosinci v hodinách matematiky a informatiky zúčastnili školního kola 9. ročníku celostátní soutěže Finanční gramotnost. Nejlepší tři ze školního kola - Ondra G. a Petr I. z 9.B a Veronika CH. z 8.A nás budou zastupovat jako družstvo v okresním kole.

PAMÁTNÉ STROMY

Napsal uživatel Helena Žídková.

V rámci výuky přírodopisu jsme se s žáky vydali hledat „Památné stromy“ našeho obvodu. Děti si téma nejprve samy zpracovaly v rámci školního projektu. Zjistily, že toto označení ze zákona o ochraně přírody získají dřeviny, které vynikají např. svým vzrůstem, nebo věkem, a že v rámci našeho obvodu máme vyhlášeny celkem tři „Památné stromy“. A tak jsme společně vyrazili do terénu …

Děti zjistily, že nejstarším památným stromem z trojice je buk lesní (Fagus sylvatica). Nachází se v parku pod zábřežským zámkem a jeho stáří se odhaduje na 155 let. Druhý nejstarší strom našly děti před bývalou měšťanskou školou na Hulvácké ulici. Je to exotická dřevina kaštanovník setý (Castanea sativa), jeho stáří je cca 105 let. Posledním z trojice památných stromů je dub letní (Quercus robur), jeho stáří je odhadováno na 100 let, je pojmenován jako Vlastin dub a objevili jsme ho v bezprostřední blízkosti nadchodu u zastávky Karpatská a přilehlého obchodního centra.

Vše bylo zdokumentováno, zapsáno a výsledné práce jsou na nástěnce před přírodopisnou.

Olympiáda z českého jazyka

Napsal uživatel Gabriela Chalupová.

V prosinci proběhlo školní kolo Olympiády z českého jazyka, jehož se zúčastnilo sedm žáků 8. a 9. tříd. Úspěšnými řešiteli se stali Erik Ch. z 9. A a Kateřina P. z 8. A, kteří postoupili do okresního kola. Gratulujeme!

Exkurze na ÚMOb

Napsal uživatel Gabriela Chalupová.

V pondělí 9. 12. se žáci 6. B vydali uplatnit získané teoretické znalosti z hodin občanské výchovy. Naše cesta vedla na městský úřad. Tam jsme si v praxi ověřili, jakým způsobem nám může takový úřad pomoci. Vyzkoušeli jsme si, jak lze komunikovat s lidmi na úřadě a kde všude hledat odpovědi na otázky, s nimiž si mnohdy nevíme rady. Společně jsme prostudovali úřední desku, zjistili, co je náplní práce Zastupitelstva, Rady města a k čemu slouží jednotlivé odbory. Poté nás přivítala místostarostka Mgr. Dagmar Hrabovská, která má na starosti oblast školství, kultury a prevenci kriminality. Představila nám náplň své práce. Paní místostarostka byla velmi potěšená, že žáci kladli mnoho zajímavých dotazů, na které jim odpovídala. Nakonec jsme se přesunuli do Obřadní síně, v níž nám paní Šárka Zubková, jež byla naší průvodkyní po celou dobu akce, vysvětlila, k jakým účelům je síň využívána a mohli jsme si zde vyzkoušet akustiku, vcítit se do role starosty a přednést slavnostní projev. A protože je čas adventní, na závěr jsme si všichni zazpívali vánoční koledu. Děkujeme mockrát paní Šárce Zubkové za zprostředkování této akce a budeme se těšit někdy příště na další spolupráci.

Dnes má svátek: Miloslava
Zítra má svátek: Gizela